“Marketing PR” enstrumanları (1)

Geçen hafta bir giriş yapmış, Pazarlama Yönelimli PR’ın (Public Relations / Halkla İlişkiler) ne demek olduğunu anlatmaya çalışmıştık. Bugün daha çok bu konuyla ilgili enstrumanları (iletişim araçlarını) incelemeye çalışacağız...
Hangi amaçla olursa olsun, tüm yapılan İletişim / Tanıtım çalışmalarında bir plan, program, bir strateji, taktik olması, buna yönelik de iletişim araçları seçilmesi gerekir.

PR’ın iletişim araçlarına baktığımızda da geniş bir yelpazeye sahip olduğunu görürüz. Bunların bazıları görsel (basılı) malzemeler, bazıları işitsel, bazıları da hem görsel, hem işitsel araçlar olarak karşımıza çıkmakta, bunların arasında organize edilmiş etkinlikler baş sıralarda yeralmaktadır.

Konumuz mademki MPR (Marketing PR), o halde bugün, daha çok, PR’ın bu çeşidinin ağırlıklı olarak kullandığı iletişim araçlarını incelemeye çalışalım...

Ödüller;

Firma / marka, bir takım yarışmalara (güzellik yarışması, “Miss Model...”, antika otomobil yarışması, fotoğraf yarışması, en güzel kedi / köpek yarışması, en şişman... vs.) sponsor olabilir, bu yarışmalarda bizzat kendi ürünlerini kullandırabilir. Ya da markasını yarışmanın yapılacağı mekanlarda yarışmacıların üzerine giyecekleri tişört, mont, şapka, şemsiye vs olarak kullandırabilir; ürünlerinden birini (otomobil, fotoğraf makinesı, video kamera vs.) ödül olarak verebilir. Ancak bu ürünlerin cazip olmadığı durumlarda, para ödülü koyulması uygun olur (örn. 5000$’lık şampuan ödülü kimsenin bir işine yaramaz; komik de kaçabilir!).
Özel düşünülmüş yarışmalar, etkinlikler;
* Kek, börek, tatlı, yemek pişirme yarışmaları,
* En yetenekli kedi / köpek yarışmaları (Örn.; Köpeklerarası Frisbee Şampiyonası),
* Macera yarışmaları (Örn.; Camel Trophy),
* “Boat-Show”lar, “Snow-board”, “Karadam” yarışmaları,
* Antıka otomobil yarışmaları,
* Bebek emekleme yarışları,
* ‚ığlık atma yarışması,
* Bilek güreşi,
* Enteresan yarışmalar (Örneğin, en büyük hamamböceğini bulma, 4 yapraklı yonca bulma yarışması vs.gibi sıralayabiliriz...

Şenlik ve festivaller;

Daha çok yöre belediyelerinin başvurdukları, basının ve kamuoyunun dikkatlerinin bu yöre / bölgeye çekilmesi için başvurdukları etkili bir PR iletişim aracıdır.
Festivaller genelde, böyle yerel yönetimlerin önderliğinde ama o bölgenin çeşitli kuruluşlarının da desteğiyle (sponsorluğuyla) organize edilebilir;

* Altın Portakal Film Festivali,
* Tekirdağ Şarap Festivali,
* Kiraz, üzüm festivalleri,
* Müzik festivalleri,
* Kırpınar Güreşleri,
* Mesir Macunu Şenlikleri,
* Nasrettin Hoca Şenlikleri vs. gibi...

Sergiler;

Daha çok ülkelerin, çok büyük kuruluşların ve büyük firma sahibi işadamlarının başvurdukları bir tanıtım, MPR iletişim aracı çeşididir.
Bu sergiler devamlı ya da geçici, ulusal ya da uluslararası olabilmektedir;
* Anadolu Medeniyetleri Sergisi,
* Kanuni Sultan Süleyman Sergisi,
* Sabancı resim ve hat sanatı kolleksiyonları,
* CocaCola’nın 1990’da Atlanta’da açtığı; “The World of Coca Cola (Coca Cola Dünyası) adlı daimi sergisi,
* Epcot Center’daki Walt Disney Dünyası,
* Campbell’in Çorba Kasesi Koleksiyonu,
* DYO Resim Yarışması Sergisi vs. gibi...

Fan klüpler (Fan Clubs);

Fan klüpleri, ülkemizde daha çok müzik dünyamızın ünlü isimleriyle ilgili olarak biliriz. Yani daha çok müzik sanatçılarının fan klüpleri olduğunu duyar, biliriz. Ama bakıyoruz, günümüzde; antika otomobil severler, Volkswagen, Mustang otomobilleri, hatta Barbie Bebekleri için bile fan klüpler olduğunu, kurulduğunu biliyoruz.
Klüp deyip geçmeyelim, fan klüplerin afişlerinden üyelik kartlarına, sertifikalarından, başvuru belgelerine, CD’lerinden, tanıtım kitapçıklarına, albümlerden, basın bültenlerine kadar birçok değişik iletişim malzemesine ihtiyaçları olur. Bunların herbiri iyi, etkili birer iletişim aracıdır da.

Bu arada düzenli olarak yapılan klüp toplantıları da vardır ki, bunlar da konuyla ilgili marka / kişi / kuruluşa olan ilginin devamlı olarak yüksek bir volümde tutulması açısından son derece yararlıdır. Çünkü bu klüplere üye olup, bu toplantılara, etkinliklere katılan kişiler aynı zamanda birer canlı, gönüllü iletişim aracıdır da. Ve birebir, kulaktan kulağa tanıtımla etkili bir kamuoyu yaratırlar.

Ücretsiz telefon hatları (hotlines);

Özellikle ülkemizde 900’lü hatların kullanımıyla popülerleşen, 800’lü ücretsiz telefon hatlarının kullanılmaya başlamasıyla da yaygınlaşan bu iletişim araçları, firma ile hedeflenen kitleler arasında iletişim sağlanması, insanların o ürün (mal / hizmet) hakkında direkt olarak bilgilendirilmesi vs. gibi açılardan çok etkili olmuş; hala da olmaktadır.
Bu hatlar, ayrıca alınan “feed-back”ler aracılığıyla değişik anket ve analizlerin yapılmasına da yardımcı olmakta, bunların sonuçları yeni firma / marka stratejilerinin saptanmasında iyi, etkili bir yol gösterici olmaktadır.

Kitaplar

* Yemek kitabı,
* Makyaj yapma kitabı,
* Ev kazalarından korunma kitabı,
* Ev hayvanlarının (kedi, köpek, kuş vs.) bakımı,
* Bahçe ve ev bitkileri bakımı,
* Çocuk bakımı,
* İlk yardım vs.
gibi birçok değişik konuda, firma / marka ile örtüşecek ve hedeflenen kitlenin de işine yarayacak nitelikte bu tarz kitaplar, kitapçıklar yayınlanabilir, bunlar bir ana kampanyaya da bağlanıp, uygun ortamlarda (gazete / dergilerle birlikte, marketlerde, ilgili fuarlarda) dağıtılabilirse, pek ala ilgi çekici olabilir.

“Dialog” yemekleri;


Şirketlerin basınla özel ve yakın ilişkiler kurmasını sağlayan, başta haber oluşturmak olmak üzere, geleceğe yönelik yararlı köprülerin de kurulmasını sağlayan bu özel yemek / davetlere firma iştigal sahasına uygun olarak, sadece özel olarak seçilmiş basın mensupları davet edilir. Bu toplantı ve yemeklerde firma / marka hedeflerine ve stratejilerine uygun görüşme konuşmalar yapılmasına özen gösterilmeli, çerçeve dışına pek çıkılmamalıdır...
(Devam edecek)