İşyerlerinde, kişilerarası iletişimde dikkat etmemiz gereken konular...

Özellikle işyerlerinde, personelinizin gönlünde iyi bir yer edinmek, onların sevgi ve saygısını kazanmak, kendilerine sevgiyle iş yaptırmak istiyorsanız, onları mutlaka izleyin, başarılarını görmemezlikten gelmeyin. Hatta elemanlarınızı zaman zaman övün ama eleştirilerinizi yanlızken yapın!

Olumlu ve etkili anlamda bir “Kişilerarası İletişim”in temel dayanak noktası karşılıklı sevgi ve saygıdır. Özellikle işyerlerinde, öncelikle bu tesis edilemediği sürece, o işyerinde “Verimlilik”ten, “Takım Ruhu”ndan, “ Motivasyon”dan ve “Koşulsuz Personel Mutluluğu”ndan sözetmek mümkün değildir.

Bu kimin, kimlerin görevidir?

Tabii ki, öncelikle firma üst yönetiminin!

Bir devlette, bir toplumda bir ailede de böyle değil midir?

“Etkili İletişim” iyi giyim ve iyi bir dış görünümle başlıyor!

Çoğu kez çevremizden duymuşuzdur; “İnsanın önce kendisine saygısı olması gerekir” diye... Bu saygının ölçüsü ve niteliği öncelikle dış görünümle belli eder kendini; uyumlu bir giyimle, temizlikle, bakımlı olmakla.
..
İster iş, ister özel hayatımız olsun, mümkün olduğunca temiz, bakımlı, düzenli ve iyi giyimli olmalıyız. Bu demek değildir ki; “İyi giyinelim, pahalı giyinelim!”. Biliyoruz, pahalı giyinmek iyi giyinmek değildir. Çok pahalı ve ünlü bir markanın aynı kalitede ve aynı nitelikteki bir ürününü çok daha ucuza, pek fazla bilinmeyen bir markada bulmak pek ala da mümkündür ve belki de en çok dikkat etmemiz gereken şey, kendimize yakışanı bulup giyinebilmektir...

Giyimle ilgili bir başka şey; kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda, kendimize daha fazla bir özen göstermemiz gerektiğidir. Örneğin saçınızın şeklini, hatta gerekiyo, daha iyi olacaksa rengini değiştirin ve güne öyle başlayın, Göreceksiniz, bu çevrenizdekilerle olan iletişiminize derhal olumlu bir biçimde yansıyacak, size daha bir farklı davranacaklardır!

Biliyoruz, insanların bizi değerlendirmelerinde dış görünümümüzün büyük bir etkisi var. Eğer siz de kendinizi daha iyi yerlerde konumlandırmak istiyorsanız bu konuya özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir ve bunun için biraz daha çaba harcamanız.

“Kişilerarası İletişim”de başka neler var önemli olan, bir gözatalım...

Takdir edin, övün;

Yeri geldiğinde övülmek, takdir edilmek insanlararası ilişkilerde, iletişimde oldukça faydalı ve önemlidir. Özellikle işyerlerinde, personelinizin gönlünde iyi bir yer edinmek, onların sevgi ve saygısını kazanmak, onlara sevgiyle iş yaptırmak istiyorsanız, onları mutlaka izleyin, başarılarını görmemezlikten gelmeyin (daha çok; “şımarmasınlar!” diye uygulanan “görmemezlik”ler son derece yanlıştır!). VE dikkat edin; başkalarının yanında övün, eleştirilerinizi yanlızken, birebirken yapın!

Unutmayın; personelinizin size olumsuz gelen davranışlarını düzeltmek ancak bu şekilde mümkün olabilir... Devamlı olarak azarlanan, aşağılanan, eleştirilen bir insanın hatalı davranışlarını düzeltmesi mümkün değildir. Bu ancak onun olumlu davranışlarını, gayretlerini görüp farkederek ve bunları olumlu yönde değerlendirerek mümkün olabilir...

Dinleyin!

İnsanları dinleyin. Hem de yüzlerine bakarak...

Normal olan her insan kendi söylediklerini önemser ve dinlenmesini ister. Bunun böyle olmadığı durumlarda ise yavaş yavaş o insanı kaybetmeye başlarsınız. Çünkü bu tutum, bir şekilde bir saygısızlık ifadesidir de... Bunu karşınızdaki kişinin size aynı sözü tekrar etmesinden derhal anlayabilirsiniz. Eğer karşınızdaki kişi sizin için önemli biri ise ve onu dinleyecek zamanınız yoksa onu dinlermiş gibi görünüp dinlememektense, ona bunu, o anda dinleyecek vaktiniz olmadığını ya da onu anlayacak durumda olmadığınızı açıkça söylemeniz daha uygun bir davranış olacaktır!

Utandırmayın!

İnsanların pek hoşlanmadıkları bir davranış biçimidir utandırılmak... Bu özellikle işyerlerinde, bulunduğu yeri ya da konumu haketmemiş kişilerin ya da hedeflediği başka birinin yerini ele geçirmek isteyen kişilerin sergiledikleri bir davranış biçimidir genellikle; ki bunu, o insanın arkasından yapılan dedikodular, pusuda bekleyip, “köşeye sıkıştırma”, “çamur atma”, “karalama” gibi eylemler de izleyebilir. Bunlar işyerlerinde son derece çirkin davranışlardır ama maalesef çok sık rastlanan davranış biçimleridir. Fakat bunu yapanlar bilmeliler ki, bunların dönüşümleri büyük olasılıkla nefret olmaktadır... Bu davranış biçimleri çoğu zaman şaka ile karışık yapılsa da, yapılan kişinin, yapan kişiden uzaklaşmasını ve ona karşı bir kin beslemesini sağlar ve bu bir gün başka bir biçimde karşılık bulabilir!

Yardım edin

İnsanların en hoşuna giden davranış biçimidir, kendisine ihtiyacı olduğu bir anda birilerinin yardım etmesi... Hatta insanların zor anlarında birilerinin arkalarında olduğunu hissetmesi de kendileri için önemli bir duygudur... Bu duygu insanları hayata bağlar, yaşama sevinci verir, onları mutlu eder.

Sadece yardım almak mı? İnsanların birilerine yardım etmek de çok hoşlarına gider. Yardım edebilecekleri, onun için birşeyler yapabilecekleri, sevgilerini verebilecekleri birilerini arar dururlar ve kendilerine ihtiyaç duyulduğunu hissettmek çok da hoşlarına gider... Bu yüzden zaman zaman iş arkadaşlarınızın fikrini alın, onların size bazı vesilelerle yardım etmelerine izin verin, kendilerine bazı konularda fırsat verin. Bu şekilde o kişiyle aranızda iyi bir iletişim sağlayabilir, iyi bir bağ kurabilirsiniz!

İnsanları olduğu şekliyle kabul edin

İnsanların oldukları haliyle kabul edilmek de çok hoşlarına gider. Aksine birileri tarafından değiştirilmeye çalışılması pek de kolay kabul etmeyecekleri bir davranış biçimi olur.

Hiç kimse dört dörtlük değildir. Ancak insanlar devamlı olarak karşılarındaki kişi ile bir uyum sağlamaya çalışırken onları da kendilerine benzetmeye çalışırlar. Bu çok zordur; fakat imkansız da değildir! Bilinmelidir ki, insanlar kendilerini kabul eden, benimseyen insanların eleştirilerini hep dinlerler.

Unutmayın ki yakınınızdaki bir kişinin bazı huylarını değiştirmek istiyorsanız, önce onunla dost olmaya bakmalısınız. Onun kişiliğine mutlaka saygı gösterin, kişiliğini kabul edin; olumlu yönlerini keşfedin, bunları ona farkettiğinizi hissettirin ve yeri geldiğinde onları vurgulayın.

Seçim hakkı tanıyın!


İnsanların sevilip sayıldıklarının farkına vardıkları bir başka konudur bu... Bazen haklı olsalar bile insanlar kendi doğruları içinde hareket etmek isterler. Buna zaman zaman izin verin! Yanlışı yapsınlar ve doğru yolu bizzat kendileri bulsunlar! İnsanlara bu şansı verirseniz, sizi daha çok benimserler, sayarlar, inanırlar ve güverirler. Onlarla daha kolay çalışırsınız,kendilerine daha iyi iş yaptırırsınız. Tabii ki siz de daha az hata yaptığınız oranda!